logo_fia_png.pngdepositphotos_77705008-stock-illustration-original-round-blue-facebook-web.jpg

Pożegnanie Domu Partii. Wspomnienia, historia i spotkanie pokoleń.

22.06.2026
Pożegnanie Domu Partii przez Wydział Historii

13 czerwca 2026 r. w dawnym Domu Partii przy pl. NZS 1 w Białymstoku odbyło się wyjątkowe wydarzenie pn. „Pożegnanie Domu Partii”, którego partnerem strategicznym była Fundacja Inicjatyw Absolwentów Uniwersytetu w Białymstoku. Spotkanie zgromadziło absolwentów, studentów, byłych i obecnych pracowników Uniwersytetu w Białymstoku oraz wszystkie osoby związane z wydziałami, które przez blisko cztery dekady tworzyły akademickie życie tego miejsca. To właśnie tutaj mieściły się cztery uniwersyteckie wydziały: Wydział Historii, Wydział Socjologii, Wydział Filologiczny, Wydział Filozofii i Kognitywistyki.

Wydarzenie było okazją do wspólnego powrotu do wspomnień związanych ze studiami, pracą i codziennym funkcjonowaniem budynku, który na trwałe wpisał się w historię Uniwersytetu w Białymstoku. Dawny Dom Partii przez lata był przestrzenią nauki, debat, spotkań oraz budowania relacji między kolejnymi pokoleniami społeczności akademickiej.

Centralnym punktem programu było spotkanie wspomnieniowe w auli, podczas którego uczestnicy dzielili się historiami związanymi z tym szczególnym miejscem. Nie zabrakło również okazji do rozmów, odnowienia dawnych znajomości oraz integracji międzypokoleniowej. Podczas wydarzenia głos zabrali: prof. dr hab. Mariusz Popławski – Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, dr hab. Tomasz Mojsik, prof. UwB – dziekan Wydziału Historii, dr hab. Adam Dobroński – emerytowany profesor UwB, dr Tomasz Wesołowski oraz mgr Monika Kozłowska-Szyc. Spotkanie poprowadziła dr Ewa Kaźmierczyk, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Historii.

„Pożegnanie Domu Partii” było częścią szerszego cyklu wydarzeń organizowanych w związku z zakończeniem ważnego rozdziału w historii wydziałów funkcjonujących przez lata w budynku przy pl. NZS 1. Inicjatywa, przygotowana przez studentów i pracowników Uniwersytetu w Białymstoku, miała na celu nie tylko zachowanie pamięci o miejscu ważnym dla wielu pokoleń akademików, ale także przypomnienie jego szczególnej historii.

To właśnie tutaj rozgrywały się wydarzenia związane z przejęciem budynku przez środowisko akademickie w styczniu 1990 roku. Po zakończonej sukcesem studenckiej okupacji dawny gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR został przekazany na potrzeby rozwijającej się wówczas filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, dając początek nowemu rozdziałowi w historii białostockiego szkolnictwa wyższego.

Jako partner strategiczny wydarzenia Fundacja Inicjatyw Absolwentów UwB z dumą wspierała inicjatywę, która połączyła historię, pamięć i ludzi związanych z Uniwersytetem w Białymstoku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, wspomnienia i stworzenie wyjątkowej atmosfery tego spotkania. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało się godnie pożegnać miejsce, które przez lata było ważną częścią akademickiej tożsamości naszego miasta i uczelni.

Galeria zdjęć
©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności
Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.